Czy oferując noclegi turystom trzeba prowadzić działalność gospodarczą? I tak, i nie. Okazuje się, że w zależności od indywidualnych interpretacji dyrektorów poszczególnych Izb Skarbowych może być różnie.
Nie prowadząc działalności gospodarczej, a wynajmując mieszkanie lub dom, wynajmujący może ponosić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5%. To stawka bardzo atrakcyjna, którą chcieliby być objęci praktycznie wszyscy wynajmujący nieruchomości, bez względu na "rozmach" przedsięwzięcia (liczbę wynajmowanych nieruchomości, w tym pokoi), jak i czas wynajmu. Jak pokazuje rzeczywistość, większość interpretacji przepisów im to uniemożliwia, nakazując założenie działalności gospodarczej i odprowadzanie podatków m.in. na zasadach karty podatkowej lub na podstawie zasad ogólnych.
Z 8,5% stawki podatkowej mogą skorzystać osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i które związane są z najemcą długoterminową umową najmu. W tym przypadku słowo "długoterminowa" jest kluczowe, gdyż oferowanie noclegów turystom nosi znamiona czynności powtarzalnej oraz praktycznie zawsze dotyczy krótkoterminowego najmu pokoi lub całych nieruchomości i tym samym wpisuje się w usługę w sekcji 55.20. PKWiU "Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania". To zaś wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej.
Co warte jednak podkreślenia, prowadzenie działalności gospodarczej nie powoduje, że wynajem nieruchomości przestaje być atrakcyjny. W zależności od wyboru formy opodatkowania do zakresu prowadzonej działalności, może być nawet bardziej opłacalny niż opodatkowanie w 8,5% skali. Wszystko to za sprawą możliwych odliczeń ponoszonych kosztów (dot. podatku liniowego i zasad ogólnych) lub stałej wysokości podatku (karta podatkowa).