Posiadanie atelier we własnym domu to marzenie każdego artysty. Zobaczmy, czym dokładnie jest takie pomieszczenie oraz jak je urządzić, by jak najlepiej spełniało swoje funkcje?
Atelier - co oznacza to słowo?
Słowo "atelier" pochodzi z języka francuskiego, w którym oznacza "warsztat" lub "pracownię". W terminologii sztuk pięknych pojęcie to tłumaczy się jako miejsce pracy artysty - pracownia, warsztat - szczególnie malarza, rzeźbiarza, fotografa, grafika lub architekta. Atelier jest pracownią wyposażoną i dostosowaną do rodzaju wykonywanej przez artystę działalności twórczej oraz do potrzeb jego samego. Wraz z biegiem czasu, terminem tym zaczęto również nazywać stowarzyszenia artystów, szkoły artystyczne, niewielkie pracownie rzemieślnicze, a nawet zakłady usługowe.
Jak urządzić atelier?
Artyści często urządzają swoje atelier w industrialnych pomieszczeniach po fabrykach lub halach przemysłowych. Są to zazwyczaj ogromne powierzchnie, które są zbyt obszerne jak dla jednej osoby. Dlatego też, chcąc posiadać własne atelier warto rozważyć stworzenie sobie takiego kąta we własnym domu. Nie jest to trudne, jeżeli możemy wygospodarować wyłącznie na ten cel jeden, oddzielny pokój.
Atelier powinno posiadać wydzielone strefy:
- strefę roboczą,
- miejsce na narzędzia oraz
- kąt do odpoczynku.
W dużych pomieszczeniach świetnie nadadzą się do tego ścianki działowe, które pozwolą szybko i sprawnie podzielić pokój na odrębne części. Tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w niewielkich lokalach. Tu lepiej zdadzą egzamin szafki i komody do przechowywania, które odpowiednio ustawione mogą tworzyć swego rodzaju granice poszczególnych stref, a jednocześnie służyć do przechowywania sprzętów.
Lokalizacja atelier
Atelier można urządzić niemal w każdym miejscu naszego domu. Odpowiedni będzie parter, jak i poddasze. Równy strop, jak i skośny dach. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań względem tego miejsca. Atelier może być też zaaranżowane poza częścią mieszkalną domu, np. na strychu, w piwnicy czy nawet w garażu lub szopie.
Metraż atelier
Metraż atelier powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Zazwyczaj, nie musi być ono duże, tylko na tyle przestronne by można się było po nim swobodnie poruszać. Duża przestrzeń sprawdzi się w pracowniach rzeźbiarskich, malarskich czy krawieckich, gdzie zdarza się, że trzeba spojrzeć na swoją pracę czy projekt z dalszej odległości. Mniejsze pomieszczenia zaś będą wystarczające w przypadku architekta czy fotografa.
Oświetlenie atelier
Oświetlenie jest bardzo ważną rzeczą w atelier. Bardzo często lokalizacja atelier jest uzależniona właśnie od tego czynnika. Jest tak szczególnie w przypadku pracowni malarskiej i rzeźbiarskiej. Jeśli do pracy potrzebujemy dużej ilości światła słonecznego warto wyposażyć atelier w duże okna i/lub zainstalować świetliki w suficie. W przypadku pracowni, w których naturalne światło nie jest aż tak bardzo istotne i można je zastąpić sztucznym, warto zainwestować w dobre lampy.
Wyposażenie atelier
Odpowiednie wyposażenie atelier stanowi klucz do skutecznej i efektywnej pracy. Każda pracowania wymaga innego, adekwatnego do swojego przeznaczenia wyposażenia. Z pewnością warto zainwestować w porządne biurko, na którym będzie można swobodnie rozłożyć swoje plany, projekty bądź szkice. Konieczne będzie również wygodne krzesło.
W zależności od profesji artysty mogą przydać się również takie elementy wyposażenia jak:
- sztalugi,
- mobilne wózki z półkami,
- manekiny,
- taborety,
- lustro,
- zestawy narzędzi,
- deska kreślarska czy
- blat roboczy.
Materiały i narzędzia należy odpowiednio przechowywać. Pozwoli to na przedłużenie ich trwałości i zabezpieczy przed uszkodzeniem. Do przechowywania narzędzi czy akcesoriów przydadzą się wszelkiego rodzaju regały, komody, szafy, szafki, witryny. Do powieszenia niektórych rzeczy warto skorzystać również ze ścian. Można to zrobić wbijając w nie haczyki czy wieszaki. To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku małych atelier, gdzie każdy centymetr powierzchni jest cenny.