Build-to-Suit, w skrócie zwane BTS, to od kilku lat zyskujące na popularności rozwiązanie dla firm, których prowadzenie działalności wiąże się z koniecznością posiadania hali o specyficznych parametrach czy wymiarach, np. magazynów. Zobaczmy, na czym dokładnie polega Build to Suit i jak wygląda wynajem hal tego typu.
Czym jest Build-to-Suit?
Build to suit, w skrócie "BTS", to inwestycja, która jest zaprojektowana, a następnie wybudowana według ścisłych wytycznych podanych deweloperowi przez przyszłego najemcę lub właściciela obiektu. Realizowana jest w granicach ustalonego przez strony budżetu. Celem BTS jest jak najlepsze dopasowanie budynku do potrzeb i wymagań klienta, które wynikają z charakteru prowadzonej przez niego działalności. Można powiedzieć, że inwestycje build to suit to budowanie nieruchomości "szytych na miarę". Zamawiający ma dużą swobodę w wielu kwestiach związanych z inwestycją, dzięki czemu jest ona idealnie dopasowane do prowadzonego w nich biznesu.
W tego typu rozwiązaniach można dokładnie zaplanować, zagospodarować i optymalnie wykorzystać przestrzeń co do jednego metra. To z kolei przekłada się na poprawę wydajności procesów i pracy. Inwestycje build to suit dotyczą różnych obiektów, jednak najczęściej są to magazyny, biura i hale produkcyjne, na które zapotrzebowanie wzrasta z roku na rok. Projekty w inwestycjach BTS są zazwyczaj projektami specyficznymi i niestandardowymi. Niemożliwe jest ich ulokowanie w parkach przemysłowych ze względu na ich charakterystyczne parametry dotyczące np. wielkości.
Cechy charakterystyczne Build-to-Suit
Inwestycje build to suit w odróżnieniu od standardowych inwestycji cechuje duża dowolność dotycząca wielu aspektów, np.:
- lokalizacji - inwestycje BTS mogą powstawać albo na gruntach dewelopera, albo na gruntach klienta albo na gruntach wskazanych przez klienta i zakupionych przez dewelopera,
- funkcji obiektu - oznacza to, że klient może sobie wybrać jaką funkcję ma pełnić wybudowany dla niego obiekt - może to być np. budynek przemysłowy, biurowiec, fabryka, magazyn sortownia itp. Dodatkowo, deweloper na życzenie klienta może dostosować w nieruchomości infrastrukturę technologiczną i techniczną,
- wielkości powierzchni budynku - powierzchnia uzależniona jest od potrzeb operacyjnych klienta z uwzględnieniem wymogów określonych w przepisach prawa, np. o wielkości powierzchni biurowej w prawie pracy,
- rodzaju współpracy - klient może, ale nie musi kupować obiektu od dewelopera. Współpraca między stronami może odbywać się na podstawie umowy najmu lub dzierżawy.
Zalety Build-to-Suit
Inwestycje build to suit posiadają niezaprzeczalnie dużo zalet. Oto najważniejsze z nich:
- możliwość wyboru lokalizacji i formy inwestycji,
- profesjonalne doradztwo ze strony realizatora,
- współpraca z dedykowanym zespołem,
- rozwiązania dopasowane do charakteru branży klienta,
- oszczędność kosztów inwestycyjnych,
- oszczędność kosztów eksploatacyjnych,
- efektywne zagospodarowanie przestrzeni co do metra,
- gwarancja dostarczenia obiektu dostosowanego do wymogów i w terminie.
Wady Build-to-Suit
Największą wadą build to suit może okazać się minimalny okres wynajmu wybudowanego na życzenie klienta obiektu. Zazwyczaj, jest on znacznie dłuższy niż w przypadku tradycyjnego najmu. Okres ten ustalany jest indywidualnie, ale przy bardzo nietypowych rozwiązaniach zastosowanych przy budowie obiektu może się zdarzyć, że będzie wynosił on nawet 15-20 lat. O ile tak długi najem nie jest kłopotem dla stabilnych na rynku firm, o tyle może być problematyczny dla biznesów działających na często zmieniających się rynkach.