Inwestycja w garaże pod wynajem to popularny trend wśród początkujących inwestorów z niedużym kapitałem oraz osób skłonnych do ograniczania ryzyka inwestycyjnego. To również jeden ze sprawdzonych sposobów na uzyskanie niezależności finansowej.
Inwestowanie w garaże (lub miejsca postojowe) nie wymaga posiadania dużego kapitału początkowego. W zależności od lokalizacji (danego miasta i jego dzielnicy) ceny murowanych garaży rozpoczynają się od 15 tys. złotych, a kończą nawet na kilkudziesięciu tysiącach, w szczególności w centrach największych miast w Polsce. To dużo mniej niż środki potrzebne na zakup chociażby kawalerki.
Potencjalne mniejsze ryzyko inwestycyjne przy zakupie garaży lub miejsc postojowych związane jest zarówno z niższym kosztem zakupu, jak i większą szansą na ciągłość najmu, a tym samym na uiszczanie co miesiąc czynszu przez najemcę. Zwróćmy uwagę na taki przypadek. Dysponując kwotą 150 tys. zł możemy kupić mieszkanie w Bielsku-Białej. Za tę samą kwotę, jest duża szansa na zakup 7 garaży. W przypadku braku najemcy na mieszkanie jesteśmy pozbawieni dochodu z wynajmu mieszkania. W przypadku najmu garaży, trudno sobie wyobrazić sytuację, aby równocześnie 7 najemców wypowiedziało nam umowę.
Wbrew pozorom dobrym rozwiązaniem może być zakup garaży w miejscowościach turystycznych, w których zwłaszcza w sezonie jest trudno o znalezienie miejsca postojowego lub na nowych blokowiskach większych miast. Np. ceny garaży na sprzedaż w Beskidach zaczynają się już od ok. 20 tys. złotych, czyniąc inwestycje bardzo atrakcyjnymi.
Garaże i miejsca postojowe to "bardzo wdzięczne" nieruchomości. Zwykle nie wymagają remontów oraz nie ma też co się w nich zepsuć. Co więcej, podobnie jak w przypadku najmu mieszkania lub domu, to na najemcy ciąży ponoszenie kosztów naprawy ewentualnych uszkodzeń lub napraw, jeżeli stopień ich zniszczenia jest wyższy niż standardowo przyjęty przy normalnym użytkowaniu.
Dodatkowo, w przypadku chybionej inwestycji (w końcu takie też mają miejsce) "nie mrozimy" sześciocyfrowej kwoty, a częstokroć 1/10 tego, co zainwestowalibyśmy w zakup mieszkania.
Wady inwestowania w garaże na wynajem także występują i koniecznie o nich trzeba wspomnieć. Podstawową kwestią jest fakt, iż wynajem garaży w Polsce nie jest jeszcze nazbyt popularny. Wiele osób wciąż woli parkować w miejscach zakazanych, nawet narażając się na mandat, który pokryłby koszt miesięcznego najmu miejsca do parkowania. Poza kwestią mentalności społeczeństwa polskiego, jako wady inwestycji w garaże wymienia się również kilkukrotnie wyższe opodatkowanie niż ma to miejsce w przypadku nieruchomości mieszkalnych (podatek od nieruchomości) oraz niska szansa na stosowanie tzw. flippingu, czyli sytuacji w której kupimy nieruchomość taniej, a sprzedamy drożej (nawet jeżeli ją wyremontujemy).