Przeprowadzka, mimo iż często wiąże się z czymś nowym i pozytywnym zmianami zachodzącymi w życiu, to jest to wydarzenie, które może wywoływać wiele różnych emocji i przysporzyć stresu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nagłych, nieprzewidzianych sytuacji w czasie zmiany miejsca zamieszkania, warto dobrze ten proces zaplanować. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak prawidłowo zaplanować przeprowadzkę.
Etapy przeprowadzki
Aby znacznie ułatwić przeprowadzkę, warto podzielić sobie cały proces na trzy etapy:
- Etap pierwszy - przed przeprowadzką
- Etap drugi - w trakcie przeprowadzki
- Etap trzeci - po przeprowadzce
Etap pierwszy, czyli co należy zrobić przed przeprowadzką?
Etap pierwszy to etap polegający głównie na planowaniu i przygotowaniach. Planowanie obejmuje swoim zasięgiem wszystkie czynności, mniej lub bardziej istotne, które w jakimkolwiek stopniu mogą wpłynąć na przeprowadzkę. Dzięki odpowiednio sporządzonej check liście możemy być spokojni, że nic nie umknie naszej uwadze i nie zostanie pominięte. Warto być przygotowanym, że lista ta będzie zawierać najróżniejsze działania, które musimy wykonać, tj. od zakupu pudeł, aż do poinformowania urzędów państwowych o przenosinach. Z tego powodu warto podzielić te czynności na kategorie.
Ważnym, a może najważniejszym aspektem każdej przeprowadzki, jest odpowiednie spakowanie się. Aby zrobić to jak najlepiej, warto uprzednio przygotować sobie plan pakowania. Jest on bowiem sekretem każdej dobrze zorganizowanej przeprowadzki, szczególnie wtedy, gdy przeprowadzamy się z całą rodziną lub posiadamy dużo rzeczy. W planie należy m.in. określić kolejność pakowania i transportu poszczególnych przedmiotów do nowego lokum. Najlepiej jest zacząć od rzeczy, których rzadko używamy, np. dokumentów, ubrań sezonowych czy sezonowego sprzętu zimowego. Podczas planowania pakowania warto sporządzić sobie listę rzeczy, które są nam niezbędne w codziennym życiu, aby potem stworzyć z nich oddzielny "bagaż podręczny", czyli po prostu walizkę lub karton zawierający wszystkie potrzebne przedmioty, tak aby były one zawsze pod ręką. Są to np. ubrania, przybory higieniczne, materiały do szkoły lub do pracy.
Ten etap przeprowadzki to także dobra okazja na zrobienie gruntowanych porządków. To idealny moment na przejrzenie swoich rzeczy i wyrzucenie tych niepotrzebnych. Ponadto, mniejsza ilość posiadanych przedmiotów ułatwi przeprowadzkę.
W etapie pierwszym należy również zdecydować, czy przeprowadzamy się samodzielnie czy z pomocą profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Podczas małej przeprowadzki w obrębie jednego miasta można z reguły działać na własną rękę lub poprosić o pomoc rodzinę czy znajomych. To tanie, lecz skuteczne i często w zupełności wystarczające rozwiązanie. Przeprowadzka z pomocą firmy jest zaś droższa, ale wygodniejsza. Warto wybrać tę opcję w przypadku większych, krajowych przeprowadzek, gdy zmieniamy miasto, w którym będziemy mieszkać lub gdy posiadamy bardzo dużo rzeczy.
Etap drugi, czyli przeprowadzka
Wygląd tego etapu może się różnić w zależności od tego, czy przeprowadzamy się na własną rękę, czy z pomocą firmy.
W przypadku przeprowadzki samodzielnej, najpierw należy spakować swoje rzeczy. Przydadzą się do tego różne reklamówki, tekturowe pudełka, etykiety, a przy pakowaniu delikatnych przedmiotów - folia bąbelkowa i specjalne wypełnienie do kartonów. Spakowany dobytek należy następnie przetransportować ze starego lokum do nowego mieszkania. Single lub pary posiadające stosunkowo mało rzeczy mogą zdecydować się na transport dobytku własnym samochodem. W przypadku przeprowadzki w obrębie jednego miasta, kilka kursów w zupełności powinno wystarczyć by wszystko przewieźć. Przy posiadaniu większej ilości przedmiotów lub dalszej przeprowadzce można wypożyczyć samochód dostawczy.
W przypadku przeprowadzki z profesjonalną firmą nie musimy martwić się pakowaniem swoich przedmiotów, ponieważ zrobi to za nas ekipa przeprowadzkowa. Mimo to, warto jednak samodzielnie spakować swoje osobiste rzeczy np. bieliznę czy wartościowe rzeczy. Oczywiście, firma mogłaby zrobić to za nas, ale nie każdy czuje się komfortowo wiedząc, że ktoś dotyka jego tak prywatnych przedmiotów. Wszystkie pozostałe czynności należą już do działań firmy, a my nie musimy się niczym martwić.
Etap trzeci, czyli czynności po przeprowadzce
Dla większości to jeden z najprzyjemniejszych etapów przeprowadzki, bowiem umożliwia rozpakowanie się i urządzenie w nowym mieszkaniu po swojemu od podstaw. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu wiemy, że nie sprawi nam to przyjemności, to i tak nie warto odkładać momentu rozpakowywania pudeł. Lepiej zrobić to od razu, kiedy jeszcze pamiętamy co gdzie jest i mieć problem "z głowy".
Etap trzeci to także moment, w którym oswajamy się z nowym miejscem. Niektórzy od razu czują się dobrze, a innym może zająć to trochę czasu. Aby ułatwić sobie aklimatyzację warto urządzić wnętrze nowego lokum w taki sposób, o jakim zawsze marzyliśmy. Pomaga również rozłożenie swoich osobistych przedmiotów, które sprawią, że czujemy się bezpiecznie i "u siebie". Dobrze jest także robić sobie spacery po otaczających mieszkanie uliczkach. Pozwoli to poznać okolicę, a może nawet nawiązać nowe sąsiedzkie relacje.