Najbliżsi krewni zmarłego mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego. To dobra wiadomość dla każdego kto chciałby otrzymać spadek bez podatku, ale zacznijmy od początku.
Przyjęcie spadku - wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza - pociąga za sobą obowiązek podatkowy. Otrzymany spadek stanowi bowiem nieodpłatny przyrost majątku, który podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn zgodnie z ustawą z dnia z dnia 28 lipca 1983 r.( tj: Dz. U. z 2015 r. Nr 0, poz. 86). Wspomniana ustawa utworzyła trzy grupy podatkowe, na których ciąży obowiązek odprowadzenia daniny fiskusowi. Generalnie wysokość podatku zależy od stopnia pokrewieństwa łączącego spadkobiercę ze spadkodawcą i jest tym wyższa, im pokrewieństwo jest dalsze.
- GRUPA 0 - Najbliższa rodzina: małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierbowie, ojczym, macocha i rodzeństwo, są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że dopełnią formalności zgłoszenia na specjalnym formularzu SD-Z2.
- GRUPA I - Spadki od teściowej, teścia, synowej, zięcia, a także członek najbliższej rodziny, który nie dopełnił obowiązku podatkowego.
- GRUPA II - Spadki od dalszej rodziny m.in. ciotek i wujków.
- GRUPA III - Spadki od osób niespokrewnionych oraz członków rodziny nie należących do GRUPY II.