Rynek nieruchomości w Polsce od kilku lat charakteryzuje się większym zaangażowaniem deweloperów w budowę nowych nieruchomości mieszkaniowych, dążącym do zagospodarowania rosnącego popytu na mieszkania. Dlaczego zainteresowanie nieruchomościami rośnie i kto kupuje nieruchomości w Polsce? Odpowiedź na te pytania wymaga szerszej wypowiedzi.
Nieruchomości dla cudzoziemców
Z roku na rok rośnie liczba transakcji z udziałem zagranicznego kapitału. Polskie nieruchomości najchętniej kupują Ukraińcy, Niemcy i Brytyjczycy. Problemy z dostępnością siły roboczej w Polsce przyczyniają się do poszukiwania obcokrajowców do pracy, w szczególności zza wschodniej granicy. Względna łatwość w uzyskaniu pozwolenia na pracę w Polsce oraz atrakcyjna oferta kredytów hipotecznych dla obcokrajowców (zwykle rata kredytu jest niewiele wyższa od kwoty najmu) przekładają się pierw na zakup kawalerek lub bardzo małych mieszkań dwupokojowych, a po kilku latach ściągnięcia zza granicy swoich rodzin i dokonania zakupu (lub zamiany z dopłatą) do większych pod względem powierzchni nieruchomości mieszkalnych.
Zapotrzebowanie na pracowników o różnych kwalifikacjach i niskie bezrobocie w Polsce pozwalają domniemywać, że w szczególności sprzedaż nieruchomości obywatelom Ukrainy będzie mieć się dobrze jeszcze przez co najmniej kilka lat.
Nieruchomości dla inwestorów
Cudzoziemcy, podobnie jak i polscy obywatele, również kupują nieruchomości w Polsce celem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Zakup nieruchomości w prestiżowych miejscach (głównie w stolicy i największych polskich miastach) rzadko kiedy wiąże się z chęcią posiadania mieszkania na "weekendowe wypady". Częściej dotyczy wynajmu dla bardziej majętnych najemców, w szczególności bankierów, programistów, czy menedżerów wyższego szczebla. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania pod wynajem dla studentów oraz rodzin z dziećmi.
Część inwestorów decyduje się także na zakup mieszkań w miejscowościach turystycznych, łącząc względnie bezpieczne lokowanie kapitału, możliwość wynajmu krótkoterminowego oraz ewentualną alternatywę dla spędzania urlopu. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Beskidach z racji atrakcyjnych cen zakupu, lokalizacji (dobrego dojazdu i pięknych widoków) oraz łatwości spieniężenia inwestycji, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Niskie oprocentowanie kredytów inwestycyjnych i kredytów hipotecznych zwiastują dalsze, niesłabnące na tempie zainteresowanie zakupem nieruchomości przez polskich i zagranicznych inwestorów.
Nieruchomości dla singli
Niemałą kategorią osób nabywających nieruchomości w Polsce są single, zwykle z pokolenia tzw. Millenialsów (osób urodzonych pomiędzy początkiem lat 80. a końcem lat 90.). To specyficzna grupa klientów, wyznaczająca nowe zasady na rynku nieruchomości. Wysokie zarobki, umiejętność i chęć korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, nierozstawanie się ze smartphonami i tabletami z internetem oraz nastawienie na bezpieczeństwo, oszczędności i komfort użytkowania nieruchomości sprawiają, że deweloperzy prześcigają się w pomysłach na prezentacje ofert (do lamusa odchodzą trójwymiarowe makiety, a na ich miejsce pojawiają się interaktywne modele) oraz wyposażają mieszkania w nowinki techniczne, których obsługa odbywa się poprzez urządzenie z dostępem do internetu.
Duży odsetek pokolenia tzw. Millenialsów stanowią również osoby o wysokiej świadomości ekologicznej. Dla tej grupy klientów nieruchomości ekologiczne z odpowiednimi certyfikatami (a zatem nieruchomości do których budowy i wykończenia zostały wykorzystane materiały nietoksyczne i energooszczędne) są zdecydowanie bardziej pożądane, niż mieszkania z rozwiązaniami typu smart home, z pięknymi widokami za oknem i lokalizacją w centrum miasta (czyli zwykle z bezpośrednią bliskością miejsca ich pracy oraz klubów i restauracji, do których chętnie uczęszczają).
Nieruchomości dla młodych rodziców
Młodzi rodzice lub pary planujące w niedalekiej przyszłości założyć rodzinę to kolejna liczna grupa klientów agencji nieruchomości. Dokonywane przez nich zakupy nieruchomości zwykle związane są z bezpośrednim sąsiedztwem żłobków, przedszkoli, szkół, sklepów, przystanków komunikacji miejskiej, szeroko pojętych terenów rekreacyjnych (parków, tras spacerowych, ścieżek rowerowych, placów zabaw), rzadziej (choć nie jest to regułą) z bliskością miejsca pracy. Przedstawiciele tej grupy najczęściej kupują mieszkania kilkupokojowe (najczęściej trzy- i czteropokojowe).