Ubezpieczenie nieruchomości w Polsce nie jest z punktu widzenia prawnego obowiązkowe. Choć często wydawać się może zbędnym wydatkiem, to takim nie jest, o czym przekonujemy się przy pierwszej poważniejszej usterce, np. gdy zalejemy sąsiada. Kto zatem ma prawo w ogóle ubezpieczyć mieszkanie? Czy tylko jego właściciel?
Płatnik ubezpieczenia
Polisę ubezpieczeniową zgodnie z przepisami może zawrzeć każda osoba, ale ubezpieczonym zostaje wyłącznie właściciel nieruchomości. Co to oznacza? Niezależnie od tego, kto wykupił ubezpieczenie, rekompensata z tytułu szkód trafia do właściciela.
Ubezpieczenie najemcy nieruchomości
Najemcy często nie zdają sobie sprawy, że w razie poważnego zdarzenia losowego (zalanie, pożar, wybuch) w wynajmowanym mieszkaniu istnieje ryzyko, że to oni, a nie właściciel, poniosą wszelkie koszty napraw. Dzieje się tak, gdy właściciel nieruchomości nie zadba o jej ubezpieczenie, a sama umowa najmu nie doprecyzowuje tych kwestii. Na szczęście można się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć. Lokatorzy mogą bowiem wykupić specjalne OC na podstawie właśnie zawartej umowy najmu. Do tego najemca może dodatkowo ubezpieczyć się od zniszczeń, których dokona na mieniu właściciela (stłuczony przez przypadek klosz lampy, zniszczony mebel, lustro, zepsuty telewizor).
Ubezpieczenie nieruchomości pod hipoteką
Każdy, kto korzysta z kredytu hipotecznego, jest zobowiązany przez bank do ubezpieczenia nieruchomości, a na polisie musi znaleźć się cesja praw do odszkodowania na tenże bank. Nie oznacza to jednak, że kredytobiorca nie dostanie nic. Można zawrzeć taką umowę ubezpieczenia, w której oprócz kwoty dla banku za mury budynku i elementy stałe (instalacje, drzwi, okna, ściany działowe), klient otrzyma odszkodowanie za wyposażenie mieszkania. Oczywiście taka polisa będzie odpowiednio droższa, zabezpiecza jednak nie tylko bank, ale w pewnym stopniu również kredytobiorcę.
Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu polisy na mieszkanie?
Warto pamiętać, żeby dokładnie sprawdzić, jaki jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela i jakich konkretnie szkód dotyczy, zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia) oraz wszelkimi wyłączeniami. Ceny ubezpieczeń mają bardzo szeroki rozrzut, dlatego należy porównywać wiele ofert i wybrać najkorzystniejszą nie tylko pod względem ceny (najtańszą), ale przede wszystkim z najlepszym zakresem ochrony. W przypadku wynajmowania mieszkania lub prowadzenia w nim działalności gospodarczej musimy liczyć się z wyższymi składkami, zwykle jest to około 10% więcej.
Można również skorzystać z pomocy zewnętrznego doradcy i u niego wykupić ubezpieczenie mieszkania i domu. Agencja nieruchomości Józef Kufel Nieruchomości współpracuje z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi oferując ubezpieczenia majątkowe praktycznie od każdego ubezpieczyciela istniejącego na rynku.