Na mocy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2018 r. poz. 121, art. 179 ust. 2) "pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami". Do końca 2007 osoba, która chciała uzyskać licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami zobowiązana była do spełnienia wielu kryteriów. Przede wszystkim musiała posiadać wykształcenie średnie, odbyć kurs oraz półroczną praktykę, a następnie zdać egzamin państwowy składający się z części pisemnej i ustnej.
1 stycznia 2008 roku w życie weszła ustawa nowelizująca, która zniosła egzamin państwowy dla osób niekaranych, o pełnej zdolności do czynności prawnych, jednocześnie:
- posiadających wykształcenie wyższe i które ukończyły studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub
- posiadających wykształcenie wyższe z zakresu gospodarki nieruchomościami oraz które odbyły odpowiednio udokumentowaną praktykę.
Osoby z wykształceniem średnim, które chciały ubiegać się o licencję pośrednika nieruchomości, zobowiązane były również do zdania egzaminu państwowego.
Po wejściu w 2013 r. tzw. "ustawy deregulacyjnej", zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami nie wymaga już legitymowania się licencją, a jedynie posiadaniem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Niemniej jednak, co jest widoczne na rynku nieruchomości, zdecydowana większość klientów bardziej ceni sobie współpracę z agencjami nieruchomości, w których może liczyć na pomoc doświadczonych, licencjonowanych pośredników w obrocie nieruchomościami, aniżeli biur, które stawiają dopiero "pierwsze kroki" lub nie są prowadzone przez licencjonowanego pośrednika.
W związku z likwidacją od 1 stycznia 2014 roku państwowych licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości nadawanych w trybie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami oraz koniecznością regulacji rynku nieruchomości i zapewnienie klientom rzetelnej informacji o osobach świadczących usługi pośrednictwa, uzyskanie licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami PFRN prowadzone jest przez Polską Federację Rynku Nieruchomości (PFRN).
Gdzie sprawdzić licencję pośrednika nieruchomości?
Aby sprawdzić, czy agent posiada licencję w zawodzie pośrednika obrotu nieruchomościami należy wejść na stronę Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (pfrn.pl), a następnie do zakładki "Rejestry" i "Wyszukaj pośrednika". Aktualnie to jedyne miejsce, które umożliwia wyszukanie agenta nieruchomości po imieniu i nazwisku, po numerze licencji oraz mieście lub województwie, w którym prowadzi działalność.
Dla przykładu, w polu przeznaczonym na numer licencji, można wpisać liczbę: 752, a następnie kliknąć czerwony przycisk "Szukaj". Pod spodem powinien wyświetlić się profil pana Józefa Kufla, licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami.