Pośrednicy nieruchomości cieszą się coraz większym społecznym zaufaniem, również w Polsce, mają nawet swoje święto i obchodzą go 30 marca - jest to Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami.
Czym zajmuje się pośrednik?
Pośrednik, agent lub inaczej broker nieruchomości to zawód w Polsce stosunkowo nowy. Wiąże się z obsługą klienta w procesie wynajmu lub kupna-sprzedaży nieruchomości. Klientami agentów są zarówno właściciele nieruchomości chcący je sprzedać lub wynająć, jak i potencjalni najemcy czy kupujący. Pośrednik musi więc umieć znaleźć się w różnych sytuacjach i dostosować swoją ofertę do danych okoliczności. Zakres obowiązków w tym zawodzie jest bardzo szeroki. Nie ogranicza się jedynie do prezentacji ofert, doradzania, negocjowania czy pokazywania nieruchomości. Równie istotne są: umiejętności wyszukiwania potencjalnych klientów, znajomość przepisów prawnych, tworzenie i analiza dokumentacji (umowy, sprawdzanie ksiąg wieczystych, aktów notarialnych, wypisów z gruntów itd.).
Cechy dobrego pośrednika
Pośrednik musi być cierpliwy i skutecznie zarządzać czasem, ma bowiem wiele obowiązków i dużą samodzielność działania. Powinien być również dokładny i dobrze obeznany w przepisach, każdy błąd może być kosztowny i to również dosłownie. Co prawda, obecnie każdy może założyć agencję nieruchomości - wystarczy zdolność do czynności prawnych i odpowiednie ubezpieczenie, jednak w praktyce bez wiedzy i znajomości rynku nie ma szans, by mierzyć się z konkurencją. Oczywiście w tej profesji niezwykle ważna jest komunikatywność. Agent musi umieć rozmawiać, być pewny siebie i sprawnie domykać transakcje.
Historia święta pośrednika nieruchomości
Dlaczego akurat dzień 30 marca został wybrany na Międzynarodowy Dzień Pośrednika Nieruchomości? Wiąże się to z jedną z największych i najbardziej zaskakujących sprzedaży gruntu w historii. Chodzi o sprzedaż Alaski Stanom Zjednoczonym dokonaną przez Rosję w 1867 roku, właśnie 30 marca. Ponad półtora miliona kilometrów kwadratowych zostało przekazane za sumę nieco ponad siedmiu milionów dolarów. Byłą to bardzo niska kwota i Rosjanie zapewne również współcześnie żałują tej decyzji. Do tak korzystnej dla USA umowy przyczynił się Polak - Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski (negocjator wyznaczony przez stronę amerykańską), którego dzisiaj moglibyśmy nazwać świetnym agentem nieruchomości.
Nieskromnie zaznaczymy, iż wielu naszych Klientów ma o nas bardzo dobre zdanie. Jeżeli chcą Państwo utwierdzić się w tym przekonaniu, zapraszamy do naszego biura nieruchomości w Żywcu oraz biura nieruchomości w Bielsku-Białej.