Stan surowy to termin używany w celu określenia jednego z etapów budowy nieruchomości. Stan surowy dzielimy na dwa rodzaje: stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty. Jakie są różnice między nimi?
Stan surowy - definicja
Stan surowy to powszechnie używane określenie w kontekście rynku nieruchomości. Termin nie jest uwarunkowany żadnym prawem, jest terminem umownym. Oficjalnie utarło się jednak, że oznacza on stan budowli, w którym posiada ona już dach, ale nie jest jeszcze wykończona.
W związku z tym, że nie ma prawnych regulacji dotyczących terminu stanu surowego to można się spotkać z różnymi definicjami tego pojęcia. Dlatego też jest tak istotne, by w umowie z wykonawcą zastrzec zakres prac, które mają być wykonane.
Stan zerowy
Mimo braku precyzyjnej definicji zobaczmy, co najczęściej kryje się pod terminem stan surowy otwarty domu. Warto pamiętać, że stan surowy jest poprzedzony stanem zerowym. Stan zerowy to wybudowanie budynku od poziomu zerowego, czyli takiego, który w projektach architektoniczno-budowlanych określa się poziom podłogi parteru.
Stan surowy otwarty
Kiedy zatem stan zerowy zmienia się w stan surowy? Otóż ma to miejsce, gdy na stanie zerowym wykonane zostaną już ściany, strop, schody i dach. Nie dotyczy to jednak domów parterowych bez stropu żelbetowego, przykrytych tylko więźbą dachową. Natomiast, jeżeli dom posiada co najmniej dwie kondygnacje, wtedy schody nie są elementem stanu surowego, ale tylko jeśli stanowią także element wystroju wnętrza i mają być wykonane później, podczas prac wykończeniowych.
Jeśli chodzi o dach, to to czy w stanie surowym otwartym będzie on obecny na budynku zależy głównie od zapisów w umowie. Niektóre domy w stanie surowym otwartym zamiast dachu posiadają prowizoryczne pokrycie wykonane z papy ułożonej na poszyciu z wodoodpornych płyt wiórowych.
A co z oknami dachowymi? Oczywiście mogą być montowane tylko wtedy, gdy położony na domu dach jest dachem ostatecznym. Mimo to, jednak i w takim przypadku trzeba upewnić się co mówią o tym zapiski w umowie. Niektórzy wykonawcy nieruchomości uznają, że montaż okien dachowych powinien odbywać się później ze względu na możliwe kradzieże.
Kwestia ścian w dużej mierze zależy od tego, ile docelowo mają mieć warstw. Sytuacja jest jasna i klarowna, jeśli ściany mają mieć jedną warstwę. W przypadku dwóch warstw to na etapie stanu surowego wykonywane są jedynie ich warstwy nośne - mury, a ich ocieplenie robi się później. Natomiast, w sytuacji, gdy ściany mają być trójwarstwowe, wszystko zależy od tego, w ilu etapach będą wykonywane. Jeśli w jednym, czyli równolegle będą wznoszone mury i warstwa elewacyjna, a pomiędzy nimi umieszczone będzie ocieplenie, to całe ściany zaliczone będą do stanu surowego. Jeśli zaś w dwóch, czyli najpierw powstaną mury, a później ocieplenie i warstwa elewacyjna, to wszystko zależy od zapisów w umowie z wykonawcą.
Jaki koszt całej budowy budynku stanowi stan surowy? Zwykle to mniej niż 30 procent całkowitych kosztów budowy.
Stan surowy zamknięty
Jak wygląda sytuacja w przypadku stanu surowego zamkniętego? Otóż, pod pojęciem tym zazwyczaj kryje się budynek, który posiada już kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi tarasowe i zewnętrzne. Na tym etapie budowy trzeba również zaizolować w odpowiedni sposób strop lub płytę podłogi na gruncie oraz ułożyć podkłady podłogowe, na których później umieszczona będzie posadzka. W stanie surowym zamkniętym żadne z pomieszczeń wewnętrznych nie są jeszcze w żaden sposób wykończone. Cały budynek zaś jest odpowiednio zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych.
Domy w stanie surowym zamkniętym mogą się różnić między sobą w zależności od budowy. Wszystko zależy od zapisów w umowie i ustaleń z wykonawcą nieruchomości. Na przykład, niektóre budynki podczas wstawiania okien i drzwi mają otynkowania wewnątrz pomieszczeń, a inne niekoniecznie.
Stan surowy zamknięty stanowi około 50 procent kosztów związanych z budową domu.