Technologia smart home pozwala na znaczne ułatwienie codziennego życia w domu lub mieszkaniu. Inteligentne urządzenia dają wiele korzyści, ale przez niektórych uważane są za zbyteczne gadżety. Zobaczmy, o co w tym naprawdę chodzi i czy warto inwestować w technologię smart home w swoim domu.
Technologia smart home - co to jest?
Nowoczesna technologia pozwala na upraszczanie i automatyzowanie wielu codziennych spraw. Inteligentne urządzenia pomagają ludziom już w niemal każdej dziedzinie życia: w pracy, nauce, sporcie czy w relaksie. Również w branży nieruchomości spotkać można ciekawe rozwiązania dedykowane mieszkańcom domów i mieszkań, którzy chcą zoptymalizować pracę wielu urządzeń używanych w codziennym życiu. Mowa tu o technologii smart home, która pozwala tworzyć tzw. inteligentne domy. Smart Home to system automatyki domowej, która wykorzystując postęp technologiczny sprawia, że życie w takim domu jest łatwiejsze, wygodniejsze, bezpieczniejsze oraz bardziej oszczędne.
Dzięki technologii smart home, urządzenia mogą wykonywać wiele zadań automatycznie, nad wszystkimi innymi zaś, użytkownik ma kontrolę i może sterować nimi poprzez np. tablet czy telefon. Przykładowe możliwości, które daje inteligentny dom to np.:
- automatyczne wyłączanie świateł po wyjściu użytkownika z pomieszczenia,
- automatyczna regulacje temperatury w pomieszczeniu, aby była taka, jaką ustawił użytkownik,
- możliwość zdalnego sterowania, np. światłem, ogrzewaniem, prądem w domu czy mieszkaniu,
- automatyczne wysyłanie powiadomień do użytkownika w momencie wykrycia niepokojącego ruchu w mieszkaniu, obecności dymu lub gazu.
Produkty inteligentnego domu
Technologia smart home może przybierać różne formy. Można wyróżnić systemy przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze są zwykle wybierane, gdy system instalowany jest przy stawianiu nowych budynków lub podczas generalnych remontów. System przewodowy jak sama nazwa wskazuje opiera się na kablach ukrytych w ścianach i pod podłogą. Druga opcja, czyli system bezprzewodowy, jest obecnie najpopularniejsza. Można go wdrożyć w dowolnym momencie i swobodnie też go modyfikować np. rozbudowywać. Bazuje on na bezprzewodowej łączności Wi-Fi i Bluetooth.
Na inteligentny dom mogą składać się różne urządzenia. Można je podzielić na komponenty funkcjonalne oraz komponenty sterujące. Najlepiej jest zdecydować się na urządzenia pochodzące od jednego producenta, gdyż jest to najłatwiejsze rozwiązanie pod względem technicznym. Opieranie się na urządzeniach kilku producentów nie jest jednak niemożliwe, ale może być trudniejsze. Do komponentów funkcjonalnych zaliczyć można wszystkie urządzenia, które sprawiają, że dom staje się domem inteligentnym i zyskuje nowe możliwości. Przykładami komponentów funkcjonalnych są:
- czujniki monitorujące wnętrza,
- inteligentne gniazdka pozwalające zdalnie włączać i wyłączać urządzenia,
- kamery do monitoringu,
- systemy alarmowe czy
- inteligentne oświetlenie.
Komponenty sterujące zaś, służą do kontrolowania i sterowania wszystkimi urządzeniami w domu lub mieszkaniu. Należą do nich np. piloty czy inteligentne panele i przyciski. Warto przy tym nadmienić, że inteligentnym domem można również sterować np. za pomocą zdalnych urządzeń (aplikacji na telefonie lub tablecie), za pomocą strony internetowej lub nawet za pomocą asystenta głosowego.
Technologia smart home - przykłady
Urządzeń i funkcji dostępnych w smart home jest mnóstwo. Oczywiście nie trzeba decydować się na wszystkie z nich, tylko wybrać takie urządzenia, których najbardziej potrzebujemy w swoim domu czy mieszkaniu. Użytkownicy smart home najczęściej posiadają:
- inteligentne oświetlenie - może ono oferować regulację jasności, temperatury czy koloru światła. Dodatkowo, może samo, w zależności od ustawionych preferencji, włączać się lub wyłączać, np. w reakcji na ruch.
- inteligentne ogrzewanie - może regulować temperaturę w pomieszczeniu, jeśli rożni się ona od tej, którą preferuje użytkownik.
- inteligentne gniazdka - instaluje się je w klasycznym gniazdku. Pozwala ono zdalnie odcinać prąd od wszystkich urządzeń podłączonych do gniazdka. Lampa, żelazko czy ładowarka - wszystko to można wyłączyć jednym kliknięciem w aplikacji na smartfonie.
- inteligentny system audio - dzięki niemu, za pomocą jednej aplikacji można kontrolować głośniki we wszystkich pomieszczeniach domu. Można np. ustawić, aby po wejściu do nieruchomości włączała się dowolna piosenka lub playlista.
- inteligentne czujniki - różnego rodzaju inne inteligentne czujniki, mogą stanowić przydatną część systemu smart home, która ostrzega domowników przed niebezpieczeństwem. Do polecanych należą: czujniki gazu, dymu czy zalania (reagują na pojawienie się gazu, dymu lub wody), czujniki drzwi i okien (wykrywają, czy nie pozostawiło się otwartych drzwi lub okien), czujniki ruchu (mogą np. wysyłać powiadomienie o tym, że ktoś wszedł do danego pomieszczenia).
Technologia smart home - zalety
Technologia smart home posiada mnóstwo zalet. Dla wielu osób największą z nich jest oczywiście wygoda. Jest to niezaprzeczalne, że w inteligentnym domu żyje się niezwykle komfortowo, gdyż obsługa wielu urządzeń i systemów jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Kolejny plus to to, że takie inteligentne sterowanie i zautomatyzowanie wielu procesów pozwala na oszczędzanie energii potrzebnej do oświetlenia i ogrzewania domu, co przekłada się na niższe rachunki. Technologia smart home zapewnia również bezpieczeństwo - ostrzega domowników przed różnego rodzaju zagrożeniami, np. złodziejami, pożarem czy zalaniem.
Smart home jest systemem uniwersalnym - doskonale nadaje się zarówno dla młodszych, jak i starszych mieszkańców domu. Pomaga osobom mieszkającym solo i dużym rodzinom. Z pewnością przypadnie do gustu i miłośnikom gadżetów i tym, którzy cenią sobie wyłącznie praktyczny aspekt urządzeń.
Technologia smart home - wady
A co z wadami? Część osób twierdzi, że takie systemy często ulegają awarii i zamiast ułatwiać życie to je komplikują. Nie jest to do końca prawda. Wybierając sprzęty dobrej jakości, awarie występują dość rzadko, a duża część problemów ze smart home wynika z niepoprawnego zaprogramowania systemu. Należy bowiem pamiętać, że stworzenie inteligentnego domu dzieli się na dwa etapy - pierwszy to instalacja systemów, a drugi to ich zaprogramowanie. Etap drugi może co prawda sprawiać na początku trochę kłopotów, ale kiedy już dojdzie się do tych najbardziej optymalnych ustawień to komfort mieszkania w takim inteligentnym domu jest ogromny.