Podczas przeglądania ofert sprzedaży działek można natknąć się zarówno na działki uzbrojone, jak i nieuzbrojone. Jaka jest między nimi różnica? Czy można jedną przekształcić w drugą? Na te i inne pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Co to jest uzbrojenie działki?
Uzbrojeniem działki nazywana jest instalacja przyłączy w granicach działki. Mowa tu o przyłączach, które umożliwiają doprowadzenie do działki prądu, wody, gazu i kanalizacji. Działka uzbrojona jest więc działką, w której granicach istnieją przyłącza do wszystkich tych mediów albo w jej pobliżu znajduje się co najmniej jedna linia energetyczna i wodociąg. Działka nieuzbrojona zaś tych przyłączy nie posiada.
Jak sprawdzić uzbrojenie działki?
Warto wiedzieć, że warunki techniczne podłączenia do sieci są niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę. Dlatego warto jest przed zakupem danej działki sprawdzić czy jest ona uzbrojona.
Jeżeli chcemy uzyskać informacje czy dana działka jest działką uzbrojoną to należy udać się do urzędu gminy, który jest właściwy dla danego obszaru. Dane dotyczące uzbrojenia działki powinniśmy otrzymać tam w dziale kartografii i geodezji. Oprócz tego, warto wybrać się również do miejscowych zakładów zarządzających sieciami. Korzystnie jest dopytać się, czy na danym terenie jest możliwość wykonania przyłączy i kiedy ewentualnie może to nastąpić. Można przy okazji zapytać o orientacyjne koszty takiej usługi.
Od czego zależy koszt uzbrojenia działki?
Koszt uzbrojenia działki zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest moc przyłączeniowa. Zazwyczaj im wyższa ona będzie, tym więcej pieniędzy trzeba będzie zapłacić. Kolejnym czynnikiem jest rejon i właściciel sieci. Nie istnieją jedne i uniwersalne stawki za uzbrojenie działki. Zależą one od regionu Polski i właściciela sieci. Trzecią rzeczą mającą wpływ na koszt uzbrojenia działki jest liczba działek budowlanych, które sąsiadują z naszą działką - im jest ich więcej tym mniejszy jest koszt dla pojedynczego inwestora z każdej z nich.
Jak uzbroić działkę?
Przyłącze elektryczne
Połączenie sieci energetycznej może być wykonane w formie przyłącza napowietrznego lub kabla zakopanego w ziemi. Ta druga forma jest wybierana dużo częściej. Wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci musi złożyć właściciel działki do lokalnego operatora energii. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania działką na cele budowlane oraz plan zabudowy na aktualnej mapie zasadniczej lub jednostkowej uzyskanej z wydziału geodezji właściwego urzędu gminy. We wniosku trzeba też określić przewidywane roczne zużycie prądu oraz planowany termin rozpoczęcia poboru.
Wysokość opłaty za przyłącze zależy przede wszystkim od długości przyłącza oraz od mocy przyłączeniowej i stawek operatora za kW energii. Ponadto, trzeba doliczyć koszt opracowania projektu i jego uzgodnień. Łącznie, może to być koszt od kilku tysięcy złotych wzwyż.
Przyłącze wodne
Przyłącze wody to odcinek, który łączy sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją w nieruchomości. Najczęściej sieć jest własnością gminy i zarządza nią miejscowy zakład wodno-kanalizacyjny. W związku z tym to właśnie tam trzeba udać się z wnioskiem o określenie warunków technicznych budowy przyłącza. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający prawo dysponowania działką do celów budowlanych, mapę zasadniczą do celów projektowych oraz określić planowane zużycie wody oraz główny cel poboru wody.
Całkowity koszt przyłącza wodnego zależy głównie od tego, jak długie będzie przyłącze i w jakim miejscu będzie zlokalizowane. Na łączną kwotę składa się koszt uzyskania mapy i warunków technicznych, cena za projekt i jego uzgodnienie, długość przyłącza, opłaty geodezyjne i odbiór techniczny. Po podsumowaniu, tak jak w przypadku przyłącza elektrycznego należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych wzwyż.
Przyłącze kanalizacyjne
Procedura ubiegania się o przyłącze kanalizacyjne wygląda identycznie jak w przypadku przyłącza wodnego. Jeżeli jednak zdarzy się, że obok działki nie ma kanalizacji wtedy, właściciel działki zobowiązany jest do zaopatrzenia działki w szambo lub przydomową oczyszczalnie ścieków we własnym zakresie.
Przyłącze gazowe
Doprowadzenie gazu nie jest konieczne, bo dom może się bez niego obyć. Procedura budowy przyłącza gazowego przebiega podobnie jak w przypadku przyłączania prądu i wody. Jej koszt również jest porównywalny.