Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, posadzić drzewo i wybudować dom. Mówi się również, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Słowem klucz nie jest ani kwestia posiadania syna, sadzenia drzewa czy budowy trzech domów. Kluczowym słowem jest "mówienie", a od tego jeszcze daleka droga do czynu. Co więc należy zrobić, aby wybudować wymarzony dom? Przede wszystkim trzeba zacząć od koncepcji, czyli projektu.
Można go posiąść na co najmniej trzy sposoby:
- Samodzielnie go projektując
- Zlecając zaprojektowanie pracowni architektonicznej
- Kupując gotowca
Samodzielne projektowanie domu
Można samodzielnie zaprojektować swój wymarzony dom, posiadając umiejętność sprawnego posługiwania się komputerem i specjalistycznym oprogramowaniem do projektowania i wizualizacji brył nieruchomości oraz ich wnętrz. Poza koncepcją, sprzętem i umiejętnościami jego użycia, nie bez znaczenia będzie również znajomość przepisów prawa budowlanego oraz praktycznego wykorzystania różnych rozwiązań technicznych. Wydaje się trudne? I tak też jest w rzeczywistości.
Zdecydowanie częściej uskutecznianym rozwiązaniem jest samodzielne sporządzenie rysunku poglądowego, nawet na kartce papieru, zawierającego m.in.: układ działki wraz ze wskazaniem kierunków geograficznych (północ, południe, wschód, zachód), układ pomieszczeń z miejscem na schody i ewentualny garaż, a po opracowaniu szkicu, przedstawienie go pracowni architektonicznej do przeniesienia na wersję elektroniczną, z nieniesieniem niezbędnych poprawek.
Zlecenie pracowni architektonicznej projektu domu
Zlecenie pracowni architektonicznej opracowania od zera (lub prawie zera w przypadku posiadania w miarę sprecyzowanych wymagań) projektu domu jednorodzinnego, praktycznie zawsze wiąże się z poniesieniem dość dużych nakładów finansowych. Wynikają one przede wszystkim z czasu pracy niezbędnego na jego opracowanie (a w tym na przeniesienie do wersji cyfrowej wizji zleceniodawcy oraz dokonywanie często licznych poprawek/aktualizacji projektu), jak również know-how, czy konieczności ponoszenia wielu kosztów poza wynagrodzeniem pracowników (koszty utrzymania lokalu, ubezpieczenie, podatki, konsultacje ze specjalistami np. od systemów BMS, instalacji sanitarnych, pokryć dachowych, itd.).
Również nie każda ekipa budowlana może podjąć się realizacji projektu domu skrojonego na miarę potrzeb i oczekiwań. Zbyt wymyślna wizja domu może przekroczyć umiejętności i wiedzę niejednego kierownika budowy. Podobnie może być również z kwestią użytkową nieruchomości, gdyż nie zawsze to, co świetnie prezentuje się na papierze, jest tym, co komfortowo użytkuje się na co dzień.
Zakup gotowego projektu domu
Innym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu domu. Nawet jeżeli w pełni nie pokrywa się on z wizją nieruchomości z naszych marzeń, to można zlecić naniesienie niewielkich poprawek pracowni, która jest autorem projektu. Ta, zwykle za stosunkowo niewielką opłatą, zaktualizuje projekt o nasze pomysły, częstokroć doradzając lub odradzając realizację części rozwiązań.
Korzystając z tzw. "gotowców" możemy mieć większą pewność, że:
- zestawienie materiału oraz kosztów potencjalnej budowy jest bliższe realnemu poziomowi ponoszonych kosztów,
- projekt nie zawiera błędów konstrukcyjnych,
- projekt jest możliwy do zrealizowania przez większość ekip budowlanych.
Katalogi gotowych projektów domów i garaży dostępne są w obydwu naszych lokalizacjach:
- biuro nieruchomości w Bielsku-Białej - ul. Cyniarska 22a (II piętro, pok. 214), tel: 500 014 236, e-mail: biuro.bielsko@jkn.com.pl
- biuro nieruchomości w Żywcu - al. Piłsudskiego 34/1, tel. 33 860 05 55, e-mail: biuro@jkn.com.pl
Zapraszamy do zapoznania się z nimi. Chętnie doradzimy wybór najlepszego!