Inwestowanie w nieruchomości, podobnie jak inwestowanie w cokolwiek innego (np. samochody czy biżuterię), ma swoje plusy i minusy. W końcu nie ma róży bez kolców i każde podjęte działanie ma swoje zalety i wady. W ostatecznym rozrachunku istotne jest, aby tych pierwszych było więcej niż tych drugich.
Wady inwestowania w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości ma swoje minusy. Część osób z różnych powodów nie bierze ich na poważnie, a dla części są problemem nie do pokonania.
Wśród najczęstszych wad inwestycji w nieruchomości zwykle wskazuje się:
- Wysoki poziom kapitału koniecznego na inwestycję.
- Brak możliwości nabycia wszystkich dostępnych na rynku nieruchomości. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wprowadzono znaczne ograniczenia w możliwości nabywania nieruchomości rolnych.
- Niska płynność finansowa. Sprzedaż nieruchomości po preferowanej cenie wiąże się zwykle z długim czasem poszukiwania nabywcy.
- Długi okres zwrotu z inwestycji.
- Konieczność posiadania eksperckiej wiedzy z lokalnego rynku nieruchomości i aktualnie obowiązujących przepisów lub korzystania z wiedzy i doświadczenia biura nieruchomości.
Zalety inwestowania w nieruchomości
Wśród głównych zalet inwestycji w nieruchomości wskazuje się:
- Niski poziom ryzyka w kontekście ceny nieruchomości. Na przestrzeni ponad 60 lat (czyli od II Wojny Światowej) ceny nieruchomości, w szczególności nieruchomości gruntowych, charakteryzują się zauważalnym, stabilnym wzrostem.
- Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w porównaniu z oprocentowaniem pożyczek.
- Potencjalny zysk ze sprzedaży nieruchomości większy niż inwestycja w lokaty długoterminowe. Aktualny poziom oprocentowania lokat jest niższy niż poziom inflacji. Nawet najkorzystniej oprocentowana lokata nie gwarantuje nawet zwrotu równowartości jaka została wpłacona.
- Realna perspektywa wzrostu wartości nieruchomości gruntowych (działek rolnych i działek budowlanych). Powierzchnia gruntów jest ograniczona ilościowo, a zatem popyt na działki może być wyższy przy niezmiennym poziomie podaży.
- Zabezpieczenie kapitału. Mieszkania, domy, działki czy nieruchomości komercyjne są przedmiotami fizycznymi, a nie wirtualnymi (co ma miejsce m.in. na giełdzie czy w przypadku usług bankowych).
- Możliwość uzyskania dochodu pasywnego z wynajmu lub dzierżawy nieruchomości.
- Bardzo niskie ryzyko całkowitej utraty kapitału związane z praktycznie nierealną możliwością spadku do zera wartości nieruchomości (nawet w przypadku jej całkowitego zniszczenia/zużycia), przy dodatkowej sposobności ubezpieczenia nieruchomości przed takimi czynnikami.
- Zabezpieczenie kredytu i możliwość zaciągania kolejnych kredytów i pożyczek na preferencyjnych warunkach.
Jeżeli są Państwo zainteresowani inwestycją w nieruchomości, zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi agentami z biura nieruchomości w Bielsku-Białej lub biura nieruchomości w Żywcu. Wysłuchamy, doradzimy i pomożemy w wyborze najlepszej nieruchomości pod inwestycję.