Rozwój infrastruktury w polskich miastach ma ogromny wpływ na wartość nieruchomości oraz swoje odzwierciedlenie w cenach mieszkań. Zobaczmy, jakie występują zależności pomiędzy poszczególnymi elementami infrastruktury a kosztem, który trzeba ponieść kupując lokal mieszkalny.
Co wpływa na wartość nieruchomości?
Na wartość nieruchomości ma wpływ wiele czynników. Niektóre z nich dotyczą samej nieruchomości - np. jej wielkości, wieku, standardu wykonania i wykończenia. Inne zaś nawiązują do lokalizacji budynku oraz jego otoczenia. Każdy wynajmujący czy kupujący ma inny gust i inne potrzeby - jedni wolą stare, klimatyczne kamienice na uboczu, a inni nowoczesne mieszkania w ścisłym centrum miasta. Mimo to, można jednak określić uniwersalne kryteria, które sprawiają, że wartość nieruchomości wzrasta lub maleje. Obecnie, dużą wartością, a co za tym idzie wysoką ceną cechują się nowoczesne apartamenty położone w samym centrum lub blisko centrum miasta. Są one wykończone w wysokim standardzie, a bloki w których się znajdują posiadają liczne udogodnienia dla mieszkańców budynku.
Infrastruktura - czym jest?
Zanim przejdziemy do wpływu infrastruktury na wartość nieruchomości, warto ustalić, czym jest infrastruktura. Najprościej mówiąc, są to wszelkiego rodzaju urządzenia oraz systemy, które pozwalają na funkcjonowanie w codziennym życiu i sprawiają, że jest ono znacznie wygodniejsze. Infrastrukturę tworzą zarówno publiczne, jak i prywatne inwestycje. Charakteryzuje się ona służebnym oraz długowiecznym charakterem - ma służyć ludziom i im potrzebom przez długi okres czasu. Cechuje się ona również tym, że poszczególne jej elementy są komplementarne. Poszczególne urządzenia czy systemy tworzące infrastrukturę są tworzone obok siebie, aby mogły się uzupełniać. Infrastruktura ma wiele funkcji, a wśród nich wymienić można m.in. funkcję transferową, czyli umożliwianie przepływu w przestrzeni dóbr, energii oraz ludzi, funkcję usługową, która zaspokaja zapotrzebowania przemysłu i ludzi czy funkcję integracyjną, która kształtuje relacje społeczne, ekonomiczne oraz informacyjne na danym obszarze. Infrastrukturę można podzielić na różne rodzaje - na potrzeby niniejszego artykułu zostaną opisane:
- infrastruktura społeczna,
- infrastruktura techniczna i
- infrastruktura transportowa.
Infrastruktura społeczna
Infrastruktura społeczna to wszelkie urządzenia, systemy i obiekty, które zaspokajają potrzeby socjalne, oświatowe i kulturalne ludzi. Do infrastruktury społecznej należą różnego rodzaju placówki edukacyjne - np. szkoły, przedszkola, wyższe uczelnie, obiekty sportowe - np. stadiony, hale widowiskowo-sportowe, baseny, miejsca rozrywki - np. biblioteki, kina, teatry, opery czy obiekty związane bezpośrednio i pośrednio ze zdrowiem i opieką - np. szpitale, sanatoria i domy pomocy społecznej. Infrastruktura społeczna ma duże znaczenie w wielu obszarach życia. Niemal każdego dnia każdy człowiek korzysta z przynajmniej kilku obiektów infrastruktury społecznej. Z tego względu dobrze rozwinięta infrastruktura społeczna w okolicy nieruchomości znacząco zwiększa wartość lokalu. Pomaga ona również przyciągnąć potencjalnych nabywców nieruchomości w zależności od ich aktualnych potrzeb - przykładowo dla rodzin z dziećmi najcenniejszą nieruchomością będzie ta położona blisko szkoły, natomiast dla osób starszych ważna będzie odległość od placówek medycznych. Niezależnie od grupy wiekowej można jednak wysnuć uniwersalny wniosek, że niewielkie odległości od sklepów, terenów zielonych, przychodni czy restauracji zawsze pozytywnie wpływają na wartość lokalu mieszkalnego.
Infrastruktura techniczna
Dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna jest ważna dla codziennego funkcjonowania. Do tego rodzaju infrastruktury należą np. elektrownie, gazociągi, wodociągi, oczyszczalnie ścieków, wysypiska i obiekty zapewniające komunikację telewizyjną, internetową, telefoniczną i radiową. W przypadku infrastruktury technicznej sprawa wygląda tak, że położenie blisko nieruchomości mieszkalnej obiektów takich jak elektrownie czy oczyszczalnie ścieków niekoniecznie jest pożądane, ale dostęp do usług i dóbr wytwarzanych i świadczonych przez te obiekty jest już pożądany bardzo. Trudno się temu dziwić - w obecnych czasach, każdy potrzebuje i chce mieć dostęp do wody, prądu, Internetu czy telewizji, ponieważ są to rzeczy niemal niezbędne w codziennym życiu. Mało kto chce jednak mieszkać blisko elektrowni czy oczyszczalni ścieków, ze względu różne niedogodności z tym związane, np. hałas czy nieprzyjemny zapach. W związku z tym nieruchomości zlokalizowane w sąsiedztwie takich miejsc czy zakładów mogą być mniej warte niż lokale oddalone od nich.
Infrastruktura transportowa
Na infrastrukturę transportową składają się sieci drogowe, kolejowe, morskie oraz lotnicze. Są to również różne obiekty umożliwiające korzystanie z tych sieci, np. przystanki autobusowe, lotniska lub dworce, ale również najbardziej podstawowe elementy - ulice, chodniki czy ścieżki rowerowe. Dostęp do rozwiniętej i dobrze utrzymanej infrastruktury transportowej - dróg, obwodnic czy bliskość przystanków komunikacji miejskiej ma duże znaczenie dla wartości nieruchomości. Nabywcy lokali zwracają ogromną uwagę na to, czy obszar, w którym znajduje się mieszkanie jest dobrze skomunikowany z resztą miasta, gdyż będzie to miało wpływ na ich późniejsze codzienne podróże do szkoły czy pracy.
Infrastruktura miejska a wartość nieruchomości
Czy infrastruktura miejska ma wpływ na wartość nieruchomości? Niewątpliwie tak. W obecnych czasach każdy żyje szybko i nie ma na nic czasu, dlatego chce mieć wszystkie najpotrzebniejsze obiekty usługowe pod ręką lub mieć do nich doskonały dojazd. Poziom rozwoju infrastruktury na danym terenie świadczy o poziomie jego atrakcyjności, a jak wiadomo im bardziej atrakcyjne jest otoczenie nieruchomości tym większą ma ona wartość i cenę. Z tego powodu lokale zlokalizowane blisko centrum miast, w pobliżu sklepów, miejsc rozrywki oraz placówek edukacyjnych osiągają o wiele wyższe ceny niż mieszkania położone na obrzeżach.