Wspólnota mieszkaniowa i spółdzielnia mieszkaniowa - co łączy, a co dzieli te dwa podmioty? W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić czym są, jakie mają wady i zalety oraz co lepiej wybrać.
Spółdzielnia mieszkaniowa
Spółdzielnia mieszkaniowa to dość stary twór. Jej historia sięga aż 1982 roku. Pierwsze spółdzielnie pojawiały się w czasie, kiedy w szybkim tempie powstawały liczne osiedla tzw. "bloków z wielkiej płyty" i konieczne było stworzenie podmiotu, który by nimi zarządzał. Obecnie w Polsce istnieje ok. 3600 spółdzielni mieszkaniowych i żyje w nich niemal 15 milionów osób.
Co to jest spółdzielnia mieszkaniowa?
Spółdzielnia mieszkaniowa to byt mający swoją osobowość prawną. Jest podmiotem gospodarczym uprawnionym zarówno do inwestowania zgromadzonych środków, jak i zaciągania kredytów. Jej działanie reguluje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych oraz prawie spółdzielczym.
W spółdzielniach mieszkaniowych można spotkać dwojakie prawa do mieszkania:
- prawo spółdzielcze własnościowe - oznacza to, że do właściciela mieszkania należy tylko mieszkanie, ale budynek i grunt pod nim nadal pozostaje własnością spółdzielni. Aby to zmienić należy dokonać zapisu w akcie notarialnym o własności odrębnej.
- spółdzielcze prawo lokatorskie - oznacza to, że posiadacz mieszkania ma prawo do jego użytkowania zgodnego z przeznaczeniem, ale nie może mieszkania sprzedać, przekazać komuś w darowiźnie itp.
Przedmiotem działalności spółdzielni mieszkaniowej jest między innymi:
- budowanie lub nabywanie nieruchomości w celu zapewnienia członkom praw lub nabycia własności,
- udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich nieruchomości mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
- budowanie lub nabywanie nieruchomości w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się tych nieruchomościach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.
Wady i zalety spółdzielni mieszkaniowych
Zalety spółdzielni mieszkaniowych:
- możliwość uzyskania korzystniejszych finansowo warunków na dostawę mediów,
- możliwość gospodarowania budżetem w ramach spółdzielni.
Wady spółdzielni mieszkaniowych:
- nadmiernie rozbudowana administracja i większa biurokracja,
- duży obszar do utrzymywania i zarządzania,
- niejasna kwestia odpowiedzialności za długi w przypadku upadłości.
Wspólnota mieszkaniowa
Zdarzało się, że mieszkańcy nie byli zadowoleni z działań spółdzielni. Dzięki prawu nadanemu w 1995 roku mogą oni wyodrębnić dany blok z zarządzania spółdzielni i założyć wspólnotę mieszkaniową, aby samemu zarządzać swoimi własnościami. Stworzenie takiej organizacji wiąże się z wieloma obowiązkami, które po spółdzielni przejmują mieszkańcy.
Co to jest wspólnota mieszkaniowa?
Wspólnota mieszkaniowa nie ma osobowości prawnej. Nie jest podmiotem gospodarczym. Członkiem wspólnoty mieszkaniowej staje się automatycznie każdy właściciel lokalu znajdującego się budynku objętym zarządem wspólnoty. Po zakupie mieszkania jego właściciel od razu współtworzy i ma wpływ na jej funkcjonowanie. Wspólnoty przeważnie nie liczą więcej niż kilkudziesięciu członków, dzięki temu ich działania są sprawne.
Wady i zalety wspólnot mieszkaniowych
Zalety wspólnot mieszkaniowych:
- klarowne prawo własności do nieruchomości,
- realny wpływ na funkcjonowanie wspólnoty,
- kontrola nad budżetem.
Wady wspólnot mieszkaniowych:
- podejmowanie decyzji może sprawiać trudności, szczególnie jeśli sąsiedzi są skłóceni,
- konieczność opłacania firmy administrującej,
- ograniczona forma wspólnot nie stwarza tak szerokich możliwości do negocjacji warunków zawieranych umów jak w rozległych spółdzielniach.
Wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia mieszkaniowa - co lepiej wybrać?
Wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia mieszkaniowa? Jak zwykle w tego typu pytaniach nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczny werdykt zależy od wielu zmiennych. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej kluczowy jest dobry zarządca, a w spółdzielni sprawność wieloosobowego zarządu. Decydując się na kupno mieszkania warto przyjrzeć się jak wygląda budynek oraz jego najbliższa okolica. Świadczy to poniekąd o jakości wspólnoty lub spółdzielni. Warto także zasięgnąć języka wśród dotychczasowych lokatorów nieruchomości. Mając do czynienia z działaniami wspólnoty lub spółdzielni na co dzień z pewnością będą mieli dużo do powiedzenia w kwestii jej funkcjonowania.
Warto również skorzystać z pomocy ekspertów na lokalnym rynku nieruchomości. Pomoc agentów nieruchomości może być nie do przecenienia. W przypadku Beskidów można skorzystać z usług agencji nieruchomości Józef Kufel Nieruchomości.