Wypowiedzenie umowy najmu nieruchomości na czas określony jest regulowane przepisami Kodeksu cywilnego (art. 673 §1 - 3). Umowa okresowa najmu, czyli taka której czas trwania najmu jest oznaczony (został wskazany w umowie), jest możliwa do rozwiązania wyłącznie w kilku przypadkach.
Jeżeli w umowie najmu nie został oznaczony termin jej wypowiedzenia przez strony, to zarówno najemca, jak i wynajmujący mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów ustawowych. Wskazane w KC art. 673 §2 ustawowe terminy wypowiedzenia najmu skorelowane są z terminami płatności czynszu za najem. Prezentują się następująco:
- gdy czynsz jest płatny w odstępach dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na 3 miesiące naprzód, ze skutkiem na koniec kwartału kalendarzowego;
- gdy czynsz jest płatny co miesiąc, najem można wypowiedzieć na miesiąc naprzód, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego;
- gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu, najem można wypowiedzieć na 3 dni naprzód;
- gdy czynsz jest płatny każdego dnia, najem można wypowiedzieć na dzień naprzód.
Należy pamiętać, że możliwe jest również rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Wówczas należy sporządzić dokument, w którym oznaczone zostaną wspólne ustalenia między stronami, w tym w szczególności:
- termin zakończenia najmu (może być różny od terminu wyprowadzki),
- skutki odszkodowawcze dla poszkodowanej strony.
Jeżeli inicjatywa rozwiązania umowy jest po stronie wynajmującego i najemca rzeczywiście opuści najmowaną nieruchomość, chociaż nie wyrazi na to pisemnej zgody, to wówczas przysługuje mu prawo domagania się naprawienia szkody. Ta może dotyczyć np. pokrycia różnicy między kwotą płaconą za najem innego mieszkania a dotychczas opłacanym czynszem.
Jeżeli inicjatywa rozwiązania umowy leży po stronie najemcy i gdy przed upływem terminu zakończenia umowy opuści on najmowaną nieruchomość, wówczas wynajmujący może domagać się zapłaty czynszu za cały okres, jaki pozostawał do końca okresu umownego.
Korzystając z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami można mieć pewność, że zapisy umowy najmu mieszkania, domu i innego lokalu będą precyzyjnie określały prawa i obowiązki stron. Tym samym możliwe będzie wypowiedzenie umowy najmu nieruchomości na czas określony z dbałością o interes każdej strony transakcji.